Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva teknisk utveckling, tillverkning och distribution av spänningsutjämnare, mätinstrument, batteriladdare och styrutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 808 985 | 807 071 | 744 066 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 40 473 | -53 860 | -38 238 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 382 | -37 028 | -15 769 |
| Årets resultat (tkr) | 25 803 | -21 945 | -10 647 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 202 337 | 1 265 158 | 1 270 306 |
| Antal anställda | 143 | 139 | 149 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 808 985 | 807 071 | 744 066 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 40 473 | -53 860 | -38 238 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 382 | -37 028 | -15 769 |
| Årets resultat (tkr) | 25 803 | -21 945 | -10 647 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 513 478 | 557 609 | 550 976 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 688 859 | 707 549 | 719 330 |
| Tillgångar (tkr) | 1 202 337 | 1 265 158 | 1 270 306 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 295 940 | 270 137 | 292 081 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 9 000 | 7 069 | 5 812 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 742 964 | 773 464 | 818 464 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 154 433 | 214 488 | 153 949 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 202 337 | 1 265 158 | 1 270 306 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 104 139 | 100 609 | 102 481 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 48 157 | 46 826 | 47 621 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 143 | 139 | 149 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 657 | 5 806 | 4 994 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 065 | 1 061 | 1 007 |
| Vinstmarginal | 5.0% | -6.7% | -5.1% |
| Soliditet | 24.6% | 21.4% | 23.0% |
| Kassalikviditet | 362.8% | 253.4% | 349.2% |
Ctek Sweden AB ingår i en koncern med 17 bolag. Moderbolag är Faluator Management AB och koncernmoderbolag är Ctek AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva teknisk utveckling, tillverkning och distribution av spänningsutjämnare, mätinstrument, batteriladdare och styrutrustning samt därmed förenlig verksamhet.